Serwis internetowy korzysta z cookies Dowiedz się więcej Rozumiem, nie pokazuj mi tego komunikatu więcej
Sklep Prywatnego Zdrowia
tekno domino

Prywatne Zdrowie > Aktualności > Archiwum > Pies wyczuwa raka płuc w ludzkim oddechu
Testery perfum Calvin Klein, Hugo Boss, Bijan, Burberry, Chloe, Davidoff i Elizabeth Arden Sprawdzam!
Prywatne Zdrowie –  Aktualności

Aktualności

Pies wyczuwa raka płuc w ludzkim oddechu

Dodano:
19 Sierpień 2010

Pies wyczuwa raka płuc w ludzkim oddechu

Rak płuc rozwija się na ogół skrycie, dlatego trudno jest wcześnie wykryć chorobę. Jest również bardzo trudno uleczalny.

Jest największym „zabójcą" spośród wszystkich nowotworów w Europie i na świecie. Rak płuca to określenie raka tchawicy, oskrzeli (dróg oddechowych) i miąższu płucnego (pęcherzyki płucne).

 

Prof. Felix Herth, naukowiec z Niemiec specjalizujący się w badaniu i analizowaniu ludzkiego oddechu, twierdzi, że mogą w tym specjalnie wytresowane psy. Potrafią one wyczuć raka płuc wyczuć w oddechu pacjenta. Profesor szuka m.in. substancji, które są wydalane przez komórki rakowe. Tresura psów ratowniczych i do celów naukowych trwa pięć miesięcy. Im dłuższy pysk psa, tym lepszy węch.

Nadmuchaj balonik i dowiedź się czy jesteś chory
Stowarzyszenie Wernera Gleichweita proponuje od dziś oryginalny serwis. Przez internet zamawia się balonik i probówkę z węglem. Po nadmuchaniu balonik przystawia się do probówki, do której spływa powietrze z balonika. Węgiel wiąże odpowiednie substancje. Probówkę zamyka się i odsyła na badanie. Po sześciu tygodniach nadchodzi odpowiedź.

Dotychczas przebadano w ten sposób kilkaset osób. Naukowcy pracują także nad konstrukcją "elektronicznego nosa". Felix Herth uważa, że takie urządzenie wejdzie do użytku za jakieś 5 lat. Do tego czasu zdać się można jedynie na psi węch.


Źródło: Deutsche Welle / Onet.pl

 

Opinie internautów

Nie dodano jeszcze żadnej opinii.

Dodaj opinię

Swoje opinie wyrażać mogą tylko opini zarejestrowane w serwisie

Załóż konto i/lub Zaloguj się

Polecamy: logiczne chińskie gry planszowe, które rozwijają strategiczne myślenie, wyrabiają bystrość umysłu i ćwiczą pamięć.


© 2008-2013 Prywatne Zdrowie. Pewne prawa zastrzeżone