Serwis internetowy korzysta z cookies Dowiedz się więcej Rozumiem, nie pokazuj mi tego komunikatu więcej
Sklep Prywatnego Zdrowia
tekno domino

Prywatne Zdrowie > Artykuły > Ciąża i macierzyństwo > Woda dla kobiet w ciąży
Testery perfum Calvin Klein, Hugo Boss, Bijan, Burberry, Chloe, Davidoff i Elizabeth Arden Sprawdzam!
Prywatne Zdrowie –  Artykuły

Artykuły

Woda dla kobiet w ciąży

Dodano:
04 Luty 2010
Komentarzy:
0
Woda dla kobiet w ciąży

Jaka woda dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Dla kobiet w ciąży najlepsza jest woda źródlana uboga w sód.

Ilość oraz wybór źródła spożywanej wody pitnej przez przyszłe matki, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią jest często niedoceniany, ale bardzo istotny z punktu widzenia pacjentki i jej lekarza. Twoje ciało składa się w ponad 60 proc. z wody, a ciało Twego nienarodzonego dziecka aż w 94 proc. z wody. 


Początek naszego życia toczy się w środowisku wodnym. Płód rozwija się w wodzie, dlatego dla niego odpowiednia woda, to tak jak dla nas powietrze. 

Woda jest podstawowym źródłem nawodnienia organizmu, warunkującym zachowanie dobrego stanu zdrowia matki i płodu. Woda pita przez matkę jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz do prawidłowego rozwoju tkanek jej przyszłego dziecka, a zwłaszcza dla rozwoju komórek ośrodkowego układu nerwowego, które są wrażliwe na odwodnienie. 

Prawidłowe nawodnienie pozwala też wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości związane z ciążą, takie jak:
- poranne nudności i wymioty
- zaparcia 
- suchość skóry 
- infekcje dróg moczowych

Interdyscyplinarne gremium ekspertów pod przewodnictwem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydało rekomendację dotyczącą wody pitnej dla kobiet w okresie rozrodczym, ciężarnych oraz karmiących piersią. W opublikowanym w „Ginekologii Polskiej” i „Ginekologii po Dyplomie” stanowisku zalecają przyszłym oraz karmiącym matkom picie niskozmineralizowanej wody źródlanej jako opcję z wyboru w utrzymywaniu prawidłowego bilansu wodnego organizmu. 

Zgodnie z rekomendacjami polskich ekspertów, dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie ciąży o 300 ml i wynosi co najmniej 3 litry dziennie

W okresie karmienia piersią uzupełnianie płynów jest potrzebne do produkcji wystarczających ilości mleka. Podczas karmienia piersią dobowe zapotrzebowanie na wodę jest jeszcze większe i wynosi 3,8 litra.

Uważaj latem na ryzyko małowodzia

Kobiety spodziewające się dziecka szczególnie latem są narażone na ryzyko tzw. małowodzia, czyli niedoboru płynu owodniowego. Płyn owodniowy odgrywa rolę ochronną dla płodu:
- amortyzuje urazy
- zapewnia stałą, optymalną temperaturę otoczenia
- zabezpiecza przed infekcjami
- umożliwia transport substancji odżywczych między matką i dzieckiem

Niedoborów płynów nie należy uzupełniać napojami energetyzującymi, gdyż zawierają one kofeinę i taurynę, które działają pobudzająco i odwadniają.

Najlepsza woda dla kobiety w ciąży i karmienia piersią
Woda niskozmineralizowana, to taka, w której suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg na litr i jest uboga w jony sodu (mniej niż 20 mg sodu na litr co, służy profilaktyce nadciśnienia). W wodach wysokozmineralizowanych suma składników mineralnych przekracza 1500 mg na litr. Taka zawartość nie jest obojętna dla zdrowia i dlatego eksperci zalecają, by znacznie ograniczyć spożycie tego rodzaju wód przez kobiety w ciąży.

Woda powinna być w miarę możliwości bogata w:
- jony magnezu – dla ochrony mięśnia sercowego 
- jony wapnia – służą profilaktyce osteopenii/osteoporozy 
UWAGA!
Wody o wysokiej zawartości wapnia i magnezu są zazwyczaj wodami o dużej koncentracji jonów sodu, więc powinny być ostrożnie spożywane w okresie ciąży, a ich ilość powinna być limitowana.

Odpowiedniej jakości woda powinna być podstawą zbilansowanej diety. Najlepiej pić ją powoli i w małych porcjach, tak by stopniowo uzupełniać jej niedobór.

Właściwa podaż wody jest warunkiem utrzymania prawidłowej równowagi organizmu zarówno ciężarnej jak i karmiącej piersią, prawidłowego rozwoju i funkcji tkanek płodu oraz zabezpiecza produkcję mleka na wystarczającym poziomie dla właściwego rozwoju noworodka. 

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Opinie internautów

Nie dodano jeszcze żadnej opinii.

Dodaj opinię

Swoje opinie wyrażać mogą tylko opini zarejestrowane w serwisie

Załóż konto i/lub Zaloguj się

Wyszukiwarka artykułów

Twoja wyszukiwarka

Polecamy: logiczne chińskie gry planszowe, które rozwijają strategiczne myślenie, wyrabiają bystrość umysłu i ćwiczą pamięć.


© 2008-2013 Prywatne Zdrowie. Pewne prawa zastrzeżone