Zdrowie jest najważniejsze

Z życiu liczą się różne rzeczy, jedne mniej inne bardziej, dla jednych ważne są dobra materialne, dla innych sukces zawodowy, podróże i poznawanie nowych ludzi, dla jeszcze innych miłość, rodzina i przyjaciele. Jednak można z pełną świadomością stwierdzić, że dla każdego najważniejszą sprawą w życiu jest zdrowie. Jeśli człowiek nie ma zdrowia, cierpi na różne dolegliwości i schorzenia, to żadne pieniądze świata mu tego nie wynagrodzą. Dlatego ze wszystkich sił trzeba dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, odpowiednio się odżywiać i unikać ryzyka wypadków. Niezależnie od wieku w jakim się jest, trzeba się pilnować, nie narażać się nie potrzebnie na ryzyko zachorowania. Niektóre choroby są ściśle związane z trybem życia jaki się prowadzi. Bardzo często to chemia w produktach spożywczych, nadmierna ilość cukru i tłuszczu, prowadzi do poważnych chorób. Również i używki oraz nałogi, mogą poważnie nadwyrężyć nasze zdrowie. Jednak to najczęściej wypadki powodują, że z dnia na dzień tracimy pełną swobodę ruchów i zdrowie. Niestety wypadki chodzą po ludziach i nie zawsze można ich uniknąć. Zazwyczaj przydarzają się całkowicie nieoczekiwanie i człowiek nie ma na to żadnego wpływu.
Najczęstsze przyczyny wypadków
Ludzie są narażeni na przeróżne wypadki. Najczęściej mają one związek z pogodą. Większość urazów ortopedycznych wynika z upadku na wskutek oblodzenia czy zbytniego ośnieżenia drogi. Dlatego też najwięcej urazów, które leczy ortopeda, przydarza się zimową porą. Jednak i latem czy wiosną lub jesienią, jest się narażonym na różne urazy. W tym czasie uprawia się różne sporty, jeździ się na rowerze, rolkach, deskorolce, skacze się do wody i biega po podwórku. Każda z tych czynności, naraża nasze ciało na upadek, a ten z kolei może prowadzić do złamania kości, skręcenia stawu, stłuczenia itp. Bardzo często też z wypadkami mają do czynienia zawodowi sportowcy. Osoby grające zawodowo w piłkę nożną, siatkową, ręczną, w hokeja, narciarze i łyżwiarze a także rajdowcy, wszyscy oni nieustannie narażają swoje zdrowie i bardzo często mają różnego rodzaju urazy kończyn i głowy. Niejednokrotnie też takie urazy powstają wskutek kolizji samochodowych, na które rzadko ma się jakiś wpływ. Jeśli wypadek samochodowy jest lekki, wówczas można z niego wyjść zaledwie z niewielkimi otarciami na ciele i siniakami. Jeśli jednak jest dużo poważniejszy, następuje prawdopodobieństwo, że osoba poszkodowana w wypadku będzie miała połamane kończyny, wybite barki, urazy szyi czy głowy.
Leczenie
Dla wszystkich tego typu urazów, nie ważne czym spowodowanych, konieczne jest długie i żmudne leczenie. Przede wszystkim najważniejsza jest diagnoza i ścisłe określenie urazu. Następnie trzeba zabezpieczyć uraz w taki sposób, by kości czy stawy, mogły wrócić do swojego naturalnego stanu. W przypadku kończyn zakłada się gips, w przypadku stawów specjalne opaski uciskowe, zaś w przypadku urazów głowy i szyi zakłada się specjalny kołnierz ortopedyczny. Należy przez jakiś czas ograniczać ruchy i oszczędzać siły. Jednak po określonym czasie przychodzi pora na rehabilitację. Rehabilitacja ortopedyczna jest niezbędnym etapem leczenia różnego typu urazów kostnych i stawowych. Jest ona niezbędna każdemu, do odzyskania pełnej sprawności ruchowej i to niezależnie od wieku w jakim się jest. Rehabilitację ortopedyczną może przeprowadzić tylko i wyłącznie lekarz rehabilitant ortopedyczny, który ma do tego specjalne uprawnienia. Osoba taka musi też mieć dużo doświadczenia praktycznego w zawodzie rehabilitanta. Ważne jest by dla każdego pacjenta przygotować indywidualny zestaw ćwiczeń, który będzie pasował do przebytego urazu. Rehabilitacja powinna się odbywać jak najczęściej, najlepiej codziennie, chociaż wiele zależy od rodzaju urazu i jego umiejscowienia. Zabiegi rehabilitacyjne odbywają się w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu, gdzie znajduje się łóżko a także różne przyrządy do ćwiczeń. Wszystkie ćwiczenia wykonuje się pod okiem rehabilitanta i w takiej ilości, jaką on określi.
Najtrudniejsze w leczeniu urazy
Najgorsze urazy ortopedyczne, to te związane z kręgosłupem. To bardzo trudne urazy, czasem wydaje się, że są nie do wyleczenia. Ale odpowiednia rehabilitacja i siła woli, a także uparte dążenie do celu, może spowodować pełny sukces rehabilitacyjny i powrót do pełnej sprawności fizycznej. Bardzo często urazom ulegają odcinki szyjne, lędźwiowe i piersiowe. Ich rehabilitacja do łatwych nie należy. Jeśli jednak nie nastąpiło porażenie rdzeniu kręgowego, to z takich urazów można wyjść. Przede wszystkim stosuje się różnego typu masaże tych odcinków. Bardzo dużą popularnością w takich wypadkach cieszą się również ćwiczenia w wodzie. Kiedy rehabilitacja zaczyna przynosić efekty, ćwiczenia stają się bardziej wymagające i sprecyzowane. Są to zwykle ćwiczenia na piłce, z gumami, ćwiczenia oporowe. W razie możliwości, warto kontynuować proste ćwiczenia rehabilitacyjne także w domu, oczywiście pod okiem drugiej osoby.
Każda rehabilitacja będzie skuteczna pod warunkiem, że pacjent będzie miał silną wolę i będzie chciał wrócić do formy. Osoba zniechęcona i rozżalona na cały świat przez to, że przytrafił się jej wypadek, będzie miała problemy z dojściem do pełnej sprawności i nawet najlepszy rehabilitant jej nie pomoże w takiej sytuacji. Najważniejsza jest więc siła woli i założenie sobie określonego celu a z każdego urazu się wyjdzie.
Także po powrocie do pełnej sprawności, warto od czasu do czasu wykonywać ćwiczenia na określoną partię ciała, by je wzmocnić i uniknąć ryzyka kolejnych wypadków. To nic nie kosztuje, takie ćwiczenia można wykonywać w swoim domu czy na podwórku. Ważne by wykonywać je spokojnie, nie forsując mięśni, kości i stawów, by znów nie nabawić się urazów. Dobrze jest też ćwiczyć z innymi osobami, warto więc zapisać się na zajęcia grupowe, dzięki którym można nie tylko dojść do formy, podtrzymać tą formę ale i przy okazji dobrze się bawić i poznać nowych, ciekawych ludzi. Nowi przyjaciele każdemu się w życiu przydają, to jest pewne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here