Psychoterapia - czy naprawdę poprawi jakość twojego życia

Problemy natury psychologicznej coraz częściej pojawiają się w cywilizowanych, rozwiniętych krajach, w których życie jest pełne szybkich zmian, wielu bodźców i wymaga nieustannej koncentracji. Automatycznie wywołuje ono podświadome reakcje stresowe i ciągłe napięcie, które prowadzić mogą do coraz poważniejszych zaburzeń i chorób, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Rozwiązaniem może być psychoterapia.

Czym dokładnie jest psychoterapia? Centrum psychoterapii – Warszawa

Centrum psychoterapii zajmuje się specjalistycznym leczeniem za pomocą środków psychologicznych. Pomocy udziela zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Co niezwykle istotne, pracujący tam specjaliści pracują w oparciu o różnorodne systemy i metody, między innymi w podejściu psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym czy integracyjnym, dzięki czemu mogą dostosować najlepszy schemat działania do występujących problemów.

Psychoterapia ma na celu zmianę zachowań i osobowości, tak, aby podniesiona została jakość życia. Jej celem jest także zwalczanie zaburzeń i może być stosowana jednocześnie, jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Jakie formy może przybierać psychoterapia?

Psychoterapia może być stosowana u różnych osób i w różnorodnych formach. Jedną z najczęściej spotykanych jest psychoterapia indywidualna, w wyniku której wywiązuje się silny związek terapeutyczny, czyli układ relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą. Inna często występująca forma to psychoterapia grupowa, w czasie której w grupie spotykają się osoby nieznajome i wspólnie zmierzają do poprawy sytuacji każdego z nich. Istnieją także formy psychoterapii służące poprawie jakości życia rodzin. Wyróżnić możemy wśród nich psychoterapię rodzinną (systemową) albo psychoterapię małżeńską (par).

Jakie efekty przynosi psychoterapia?

Psychoterapia pozwala pacjentowi na szczerą rozmowę z osobą, która jest specjalistą w zakresie przynoszenia pomocy w sferze duchowej i umysłowej. Dzięki temu pacjent może przede wszystkim odnaleźć przyczynę swoich trudności. Zrozumienie własnych stanów emocjonalnych i myśli to kolejny krok, który prowadzi do zmian zachowania i postaw. Dzięki większej i głębszej znajomości samego siebie, pacjent wraz z terapeutą mogą podjąć odpowiednie kroki, służące usprawnieniu funkcjonowania.

Kolejnym celem prowadzenia psychoterapii jest osiągnięcie większej samokontroli i kompetencji emocjonalnych. Ta umiejętność prowadzi z kolei do rozwinięcia umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz lękiem.

Dla osób, które czują zniechęcenie i nie wierzą w sobie, doskonałym efektem psychoterapii może być odzyskanie motywacji do działania oraz podniesienie swojej samooceny. Za sprawą takich rezultatów możliwe jest w następnej kolejności podjęcie nowych wyzwań czy rozwój osobisty. Wiąże się z nim także ostatnie zadanie, przed jakim stoi psychoterapia, czyli poznanie własnych potrzeb przez pacjenta.

Czy poprawi ona twoje życie?

Psychoterapia, jak zostało już zaprezentowane, może przyczynić się do znacznie lepszego rozumienia samego siebie i swoich oczekiwań, ale też do poradzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Jeśli więc borykasz się z takimi, z pewnością poprawi ona jakość życia i pomoże wyjść z problemów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomidor
Następny artykułPoznaj olej z chia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here