Serwis internetowy korzysta z cookies Dowiedz się więcej Rozumiem, nie pokazuj mi tego komunikatu więcej
Sklep Prywatnego Zdrowia
tekno domino

Prywatne Zdrowie > Usługi medyczne i ubezpieczeniowe > Testy alergiczne > Skórne testy alergiczne metodą nakłóć / ...
Testery perfum Calvin Klein, Hugo Boss, Bijan, Burberry, Chloe, Davidoff i Elizabeth Arden Sprawdzam!
Prywatne Zdrowie –  Usługi medyczne i ubezpieczeniowe

Usługi medyczne i ubezpieczeniowe

Skórne testy alergiczne metodą nakłóć / skórne testy punktowe, testy prick /

Opis

Alergia może objawiać się zarówno zmianami dermatologicznymi w postaci wyprysku atopowego czy kontaktowego, jak również alergicznym nieżytem nosa tzw. katar sienny, alergicznym zapaleniem spojówek, czy skłonnościami astmatycznymi. Pacjenci z objawami alergicznymi mogą zbadać przyczynę alergii a tym samym rozpocząć leczenie, wykonując testy alergiczne.

 

Testy punktowe są szeroko stosowane w wykrywaniu alergii typu natychmiastowego (IgE-zależnej) na substancje wielkocząsteczkowe (proteiny, glikoproteiny itd.). Są one podstawową metodą diagnostyczą w alergicznym nieżycie nosa (katar sienny), astmie czy uczuleniu na jady owadów. Stosuje się je ponadto w diagnostyce wyprysku skórnego oraz alergii pokarmowej. Zaletą metody jest niski koszt, łatwość wykonania, niewielkie ryzyko powikłań oraz możliwość wykonywania testów z substancjami dostarczonymi przez badanego.


Testy punktowe mogą być wykonywane z dostępnymi alergenami komercyjnymi lub substancjami pobranymi z miejsca pracy badanego (ekstrakty, metoda "prick-to-prick")

Wykonanie
Testy punktowe wykonuje się na przednich (brzusznych) powierzchniach przedramion. Markerem do skóry zaznacza się w 2 szeregach w równych odstępach co 3 cm tyle punktów, ile będzie wykonanych nakłuć testowych. Na skórę nanosi się w wyznaczonych miejscach po 1 kropli roztworu alergenów testowych oraz substancję kontrolną dodatnią (dwuchlorowodorek histaminy 10 mg/1 ml) i ujemną (czysty rozpuszczalnik alergenów). Następnie skórę nakłuwa się specjalnym, trzymanym pionowo do powierzchni skóry, lancetem do testów skórnych poprzez kroplę testowanej substancji. Do każdego nakłucia należy stosować nowy, czysty lancet. Nakłucie powinno trwać 1 sekundę (tyle czasu zajmuje wypowiedzenie w myśli słów "jedna sekunda"). Lancetu nie należy naciskać zbyt mocno, aby nie doszło do krwawienia - jeżeli w miejscu ukłucia pojawi się krew, test należy powtórzyć w innym miejscu stosując mniejszy nacisk na lancet. Po nakłuciu wszystkich punktów, pozostałe na skórze krople alergenów testowych można zebrać za pomocą bibuły filtracyjnej lub ligniny, nie jest to jednak konieczne. Odczyt następuje po 15 minutach i polega na zmierzeniu średnicy bąbla i rumienia powstałych w miejscu ukłucia. Mierzy się średnicę największą oraz prostopadłą do niej, a następnie oblicza się i zapisuje wartość średnią obu pomiarów.

Interpretacja wyników
Interpretacja wyników testu punktowego opiera się na porównaniu średnicy bąbla wywołanego przez badany alergen oraz kontrolny płyn dodatni i ujemny. W przypadku powstania odczynu bąblowego na płyn kontrolny ujemny, bąbel wywołany przez testowany alergen porównuje się do średnicy bąbla histaminowego pomniejszonej o średnicę bąbla w kontroli ujemnej. Jeżeli wielkości bąbli: histaminowego i kontrolnego ujemnego są zbliżone, wyniki testu należy uznać za niemiarodajne. Również brak odczynu na płyn kontrolny dodatni świadczy o błędzie wykonania testów, najbardziej prawdopodobne jest, że zostały przeprowadzone u osoby przyjmującej leki o działaniu przeciwalergicznym. Za odczyn słabo dodatni, zapisywany jako jeden plus ("+") uznaje się bąbel, którego średnica jest równa lub większa od połowy średnicy bąbla histaminowego. Jeżeli alergen spowoduje powstanie bąbla o średnicy równej bąblowi histaminowemu, wynik uznaje się za dodatni ("++"), zaś jeżeli o większej - za silnie dodatni ("+++"). Obecność rozległego obrzęku lub nieregularnego nacieku ("nibynóżki") oznacza się czterema plusami ("++++"). Godne zalecenia jest zapisywanie wyników w postaci wartości liczbowych w systemie "bąbel/rumień", gdzie na przykład wynik 5/17 oznacza że średnica bąbla wywołanego przez daną substancję wyniosła 5 mm, a średnica rumienia 17 mm. Obok takiego systemu zapisu wyników, dla potrzeb badań naukowych stosuje się również inne, na przykład pomiary powierzchni bąbla i rumienia. W badaniach epidemiologicznych stosowana bywa również zasada, że za odczyn dodatni uznaje się bąbel o średnicy 3 mm lub większy.

Ograniczenia metody
Testy można wykonywać tylko w okresie remisji choroby, na skórze niezmienionej. Liczba dostępnych alergenów zawodowych jest ograniczona.

Przeciwwskazania
Testów nie wykonuje się na skórze zmienionej chorobowo oraz u osób w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem do wykonania testów są ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.

Obecność w pakietach ubezpieczeniowych

Aktualnie nie dysponujemy informacjami na temat kontraktowych ubezpieczycieli.

Placówki medyczne wykonujące usługę Przypisz placówkę

Nazwa Miejscowość Ulica Dotatkowe
informacje
Clinica Vitae Alergologia Pneumonologia Gdańsk ul. Kochanowskiego 114 Szczegóły
Centrum Medyczne Scanmed Multimedis Kraków ul. Wrocławska 53 Szczegóły
Centrum Medyczne Scanmed Multimedis Kraków ul. Wrocławska 53 Szczegóły
Tylko 3 z 6 placówek Pokaż wszystkie placówki
Nazwa Miejscowość Ulica Dotatkowe informacje
Clinica Vitae Alergologia Pneumonologia Gdańsk ul. Kochanowskiego 114 Szczegóły
Centrum Medyczne Scanmed Multimedis Kraków ul. Wrocławska 53 Szczegóły
Centrum Medyczne Scanmed Multimedis Kraków ul. Wrocławska 53 Szczegóły
Centrum Zdrowia ETER-MED Sp. zo.o. Gdańsk ul. ul. Żabi Kruk 10, Filia nr 1: ul. Jaskółcza 7/15 10 Szczegóły
Formmed Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych Stare babice ul. Warszawska 197 D --- Szczegóły
Prywatny Gabinet Alergologiczno-Pulmonologiczny Wojciech Jakowicki Ostrołęka ul. Korzeniowskiej 8 Szczegóły
Wszystkie placówki Schowaj wszystkie placówki

Opinie internautów

Nie dodano jeszcze żadnej opinii.

Dodaj opinię

Swoje opinie wyrażać mogą tylko opini zarejestrowane w serwisie

Załóż konto i/lub Zaloguj się

Polecamy: logiczne chińskie gry planszowe, które rozwijają strategiczne myślenie, wyrabiają bystrość umysłu i ćwiczą pamięć.


© 2008-2013 Prywatne Zdrowie. Pewne prawa zastrzeżone